Foto Bratršovský logotype

Fotografické fórum

Občas mi emailem přijde dotaz ohledně focení, a protože se mnohé dotazy opakují, rozhodl jsem se ty nejzajímavější zveřejňovat.

Pokud sami máte dotaz, napište mi ho a já ho uveřejním i s odpovědí.

druh čipu

Z vaší předcházející odpovědi jsem nabyl dojem, že je vlastně jedno na jaký fotoaparát fotím. To se mi nezdá, že jste myslel vážně. Lukáš

Jestli jste nabyl tohoto dojmu vyjádřil jsem se skutečně špatně. Spíš jsem reagoval na nesmyslné honění po Mpix. Podstatně důležitější je plošná velikost daného čipu. Když pomineme datastěny, které jsou cenově dosti náročné, zcela jistě je vhodné fotit na full-frame foťáky. Podání polotonů je u velkých čipů podstatně lepší.

Co je také důležitější než počet Mpix je kvalita objektivu, který používáte.

Emil Bratršovský, 15. 10. 2013

Velikost digitálního čipu

Často diskutujeme s přáteli jaká je dostatečná velikost digitálního čipu ( počet Mpix ) pro vytvoření kvalitní fotografie. Jaký na to máte názor?

S touto otázkou se setkávám často. Je si třeba uvědomit, že se počet mpix značně přeceňuje.

Ke vzniku kvalitního snímku je podstatně důležitější dobré světlo, nápad a  zajímavá fotografická komposice. Tyto věci se ale v žádném internetovém obchodě koupit nedají a proto se to mnoho fotografů snaží dohonit velikostí čipu.

Záleží také na velikosti závěrečné fotografie. Pokud se chystáte zvětšovat na pohlednice nemusíte si s tím dělat hlavu.

Mám v archivu fotku , kterou jsem kdysi fotil na digitál s čipem 10 Mpix použil jsem ho do jedné knihy a musel jsem ho nazvětšovat na velikost 20 x 40 a je to úplně v pořádku.

E.

Emil Bratršovský, 14. 10. 2013